fbpx

JAK BYĆ ZDROWYM

Soki cold-press, czyli siła witamin i moc minerałów

Juicy Jar

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że zdrowa dieta to dieta z owocami i warzywami w roli głównej. Ale nie zawsze potrafimy w pełni wykorzystać bogactwo składników odżywczych zawartych w tych produktach. Z pomocą przyszła nam metoda ze Stanów Zjednoczonych zwana cold-press. Na czym ona polega? Jak sama nazwa wskazuje, chodzi o pozyskiwanie soków owocowo-warzywnych metodą tłoczenia na zimno.

Czym charakteryzuje się tłoczenie na zimno?

Innowacyjna metoda cold-press składa się z dwóch etapów. W czasie tego procesu produkty są najpierw rozdrabniane zimnymi i nienagrzewającymi się ostrzami – wyższa temperatura mogłaby bowiem zaszkodzić składnikom odżywczym. Dopiero po takim rozdrobnieniu owoce i warzywa łącznie ze skórką są miażdżone i przepuszczane przez specjalne hydrauliczne prasy. Taki proces jest niezwykle efektywny, ponieważ pozwala wycisnąć cały możliwy sok. Co jest największą zaletą tej metody? Dzięki uzyskiwaniu soku w niskiej temperaturze nie tracimy żadnych cennych wartości odżywczych oraz walorów smakowych. Podczas tłoczenia na zimno produkujemy soki bogate w witaminy, minerały, enzymy, błonnik oraz przeciwutleniacze i mamy stuprocentową gwarancję, że wysoka temperatura nie pozbawi produktu najcenniejszych substancji odżywczych i wyjątkowego smaku.

Zalety soków tłoczonych na zimno

Dzięki metodzie cold-press możemy zachować wszystko to, co najbardziej wartościowe w owocach i warzywach. Soki uzyskane tą metodą zawierają od 3 do 5 razy więcej minerałów, witamin i innych wartościowych składników od innych soków. O jednym jednak musisz pamiętać – soki pozyskane metodą cold-press mają stosunkowo krótki termin ważności, który może trwać od jednego do siedmiu dni. Taki sok owocowo-warzywny musisz też przechowywać w lodówce. Ale te niedogodności z pewnością zrekompensuje Ci niezwykle wyrazisty smak i piękny naturalny aromat soku.

Soki cold-press – niezwykła moc natury

Dzięki metodzie cold-press uzyskujemy naturalny sok bogaty w witaminy, minerały i cenny błonnik, a niska temperatura nie pozwala na to, żeby wartościowe składniki uległy utlenieniu. Ta innowacyjna i nowoczesna metoda tłoczenia soków na zimno pozwala zachować 100% naturalnego smaku i zapachu świeżych owoców i warzyw. Nie musisz się też martwić o przyswajalność zawartych w soku witamin i substancji odżywczych, ponieważ jest ona w tym przypadku bardzo wysoka i wyjątkowo szybka. Musisz jednak wiedzieć, że witaminy i minerały zawarte w owocach i warzywach bardzo łatwo ulegają utlenianiu, dlatego wyciskane soki należy spożywać jak najszybciej po otwarciu i zawsze przechowywać w chłodnym miejscu z dala od światła dziennego.

Tłoczenie na zimno najlepszym sposobem pozyskiwania świeżych soków

Czy metoda cold-press jest lepszym rozwiązaniem od sokowirówki? Oczywiście, że tak. Sokowirówka rozciera owoce i warzywa, a następnie odwirowuje z nich sok, jednak nie robi tego do końca, a najbardziej wartościowe składniki pozostają w miąższu. To w nim jest najwięcej błonnika, witamin i minerałów. Musisz też wiedzieć, że ostrza sokowirówki nagrzewają się podczas pracy i wtedy dochodzi do utleniania witamin. Metoda cold-press jest też lepsza od pasteryzacji. Bo czym jest proces pasteryzacji soku? To przedłużenie zdatności do spożycia poprzez działanie wysokiej temperatury. Proces ten usuwa wszystkie potencjalne drobnoustroje i bakterie, ale wysoka temperatura niszczy również wiele składników odżywczych zawartych w soku i negatywnie wpływa na naturalny smak owoców i warzyw, zmieniając kolor i zapach soku.

Dieta sokowa na co dzień

Soki owocowo-warzywne tłoczone na zimno możesz pić codziennie. Uzupełnisz w ten sposób dietę o bardzo ważne składniki odżywcze. Ale dzięki takim sokom jesteśmy w stanie również przeprowadzić skuteczny detoks organizmu. Dlaczego warto zdecydować się na detoks sokowy? Każdy chyba zdaje sobie sprawę, że jedzenie, które spożywamy na co dzień, nie zawsze jest zdrowe i nie zawsze posiada odpowiednią ilość pożądanych składników odżywczych. Słodycze, fast-foody czy mocno przetworzone posiłki mogą zanieczyszczać nasz organizm i wpływać negatywnie na nasze samopoczucie. Ale nie tylko niezdrowe jedzenie ma wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Żyjemy w końcu w coraz bardziej zanieczyszczonym środowisku. Jemy niezdrowe rzeczy, wdychamy niezdrowe powietrze –chcąc nie chcąc, dostarczamy naszemu organizmowi dużą porcję toksyn i zanieczyszczeń. Soki uzyskane metoda cold-press pomogą nam przeprowadzić detoks organizmu, oczyszczą go z toksyn, ułatwią zrzucenie zbędnych kilogramów i nadmiaru wody.

Dlaczego warto przeprowadzić detoks sokowy?

Dieta z sokami to doskonały sposób na skuteczny detoks organizmu. Dieta oczyszczająca minimalizuje obciążenie naturalnego systemu detoksykacyjnego naszego organizmu, czyli nerek i wątroby odpowiedzialnej za neutralizację toksyn, które przedostały się do naszego organizmu. Niektórzy w celach detoksykacji stosują głodówki, jednak detoks sokowy jest mniej radykalny i generalnie uważany za zdrowszy. Decydując się na dietę sokową zastępujesz wszystkie posiłki w ciągu dnia sokami owocowo-warzywnymi. Otrzymujesz więc potrzebne kalorie, ale tylko tyle, żeby móc normalnie funkcjonować i skutecznie oczyścić organizm z zalegających toksyn. Jak się do tego zabrać? Najlepiej wykorzystać dostępne na rynku soki przygotowane w procesie tłoczenia na zimno i zastąpić nimi większość lub wszystkie posiłki w ciągu dnia. Musisz odpowiednio dobrać proporcje soków owocowych i warzywnych lub zdać się na gotowe zestawy oferowane w sklepie. Jak długo można stosować taką dietę? To zależy od Twoich preferencji i indywidualnych możliwości. Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych, pierwsza taka dieta może trwać od 3 do 7 dni.

Jak dieta z sokami wygląda w praktyce?

Możesz się zdecydować w tym czasie wyłącznie na picie odpowiednich soków lub dodać do nich jeden posiłek – na przykład odpowiednio skomponowaną sałatkę. Taka dieta dostarczy Ci około 1000-1200 kcal. Dieta oparta na samych sokach, mimo że to tylko około 1000 kcal dziennie, w pełni zaspokoi Twoje zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Płynna konsystencja soków sprawia, że nic w czasie takiej diety nie obciąża naszego żołądka. Wszystko jest sprawnie trawione, a składniki odżywcze szybko trafiają do krwiobiegu.

Po co stosować dietę sokową?

Dieta sokowa pomagać oczyścić organizm z zalegających toksyn. Poprawia jego funkcjonowanie i Twoje samopoczucie, ponieważ dzięki niej odzyskasz witalność i życiowe siły. Niezdrowe i mocno przetworzone jedzenie, którym często się żywimy, potrafi mocno zaśmiecić nasz organizm. Zdrowa dieta sokowa poprawi naszą odporności i doda nam dużo energii. Ale to nie wszystko. Dieta z sokami warzywno-owocowymi w dużym stopniu wpływa na kondycję naszej skóry, paznokci i włosów oraz pomaga nam pozbyć się nadwagi. Najważniejsze jest jednak to, żeby taka dieta pomogła Ci radykalnie zmienić Twoje nawyki żywieniowe. Jeżeli zastąpisz zdrowymi i pełnowartościowymi sokami niezdrowe przekąski, słodycze i jedzenie typu fast food, to bardzo mocno wpłynie to na Twoje zdrowie i jakość życia.

Kto może stosować detoks sokowy?

Musisz jednak pamiętać, że detoks sokowy przeznaczony jest dla dorosłych i zdrowych osób. Warto więc przed podjęciem decyzji o sokowej diecie oczyszczającej skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem. Dieta sokowa oczyszcza przede wszystkim jelita i wątrobę. W jelitach gromadzą się wszystkie niestrawione resztki pokarmów, które mogą osadzać się na ściankach, tworząc niepotrzebne złogi. Są one doskonałym środowiskiem dla rozmaitych pasożytów i toksyn, wpływając na niewłaściwe funkcjonowanie układu pokarmowego. Jakie objawy mogą temu towarzyszyć? Zmęczenie, wzdęcia, zaparcia i bóle brzucha. W takim przypadku dieta sokowa pomoże oczyścić jelita i pozbyć się tych niepożądanych objawów. Jest również świetnym sposobem wsparcie pracy wątroby i wpływa na jej szybszą regenerację.

O czym powinieneś pamiętać, decydując się na dietę oczyszczającą?

Dzięki diecie oczyszczającej nie tylko odtrujesz organizm, ale zwiększysz swoja witalność i polepszysz koncentrację. Podczas diety musisz jednak zrezygnować z nadmiernego wysiłku i aktywności fizycznej. Dietę z sokami należy indywidualnie dobrać do własnych możliwości. Nie powinieneś się na nią decydować w przypadku przewlekłych chorób czy innych dolegliwości związanych z układem pokarmowym.