fbpx

JAK BYĆ ZDROWYM

Czy warto zażywać suplementy diety?

Juicy Jar

Dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu konieczne jest regularne dostarczanie mu odpowiedniej liczby witamin i składników odżywczych. Bez nich funkcjonowanie tak skomplikowanego układu, jak nasze ciało jest utrudnione lub nawet niemożliwe. Niedobór lub nadmiar jakiegokolwiek składnika może prowadzić do poważnych zaburzeń. W teorii wszystko, czego nasze ciało potrzebuje, powinniśmy przyjmować wraz z codziennym pokarmem. Czy jednak jest to współcześnie możliwe? Czy suplementy to dobry pomysł? Czy pomóc nam może dieta z sokami?

Witaminy – podstawa zdrowi

Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu powinniśmy mu dostarczać odpowiednie ilości witamin. Są to związki organiczne, których nasze ciało nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć. Sprawia to, że jesteśmy zmuszeni do ich przyjmowania ze źródeł zewnętrznych wraz z pokarmem. Wyjątkiem są: witamina D (wytwarzana w pewnej ilości przez skórę w wyniku oddziaływania promieni słonecznych) oraz niektóre witaminy z grupy B i K. Pełnią one funkcję regulacyjną i pośredniczą w wielu procesach niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nieprawidłowy poziom witamin w organizmie możemy określić jako hiperwitaminozę (kiedy witamin mamy zbyt dużo) albo hipowitaminozę (kiedy mamy jej za mało) oraz awitaminozę (kiedy nie mamy jej wcale). Możemy je podzielić na te rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K) oraz w wodzie (m.in. witaminy z grupy B oraz C). Na te drugie w organizmie występuje ciągłe zapotrzebowanie. Nie są one magazynowane i dlatego powinny być dostarczane często i w małych dawkach. Biorą udział głównie w procesach metabolicznych. Witaminy rozpuszczalne w tłuszczu mogą się odkładać w tkance tłuszczowej. Jednocześnie tłuszcze w diecie wspomagają ich wchłanianie. Ich nadmiar może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu.

Żelazo, potas, cynk… wszystko, czego potrzebujes

Nie tylko witaminami człowiek żyje. Jest wiele innych składników odżywczych, które mają duży wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Wśród nich możemy wyróżnić minerały. Podzielić je można na makro- i mikroelementy. Do tych pierwszych zaliczamy m.in. sód, czy magnez. Do mikroelementów zaliczyć można cynk i żelazo. Podobnie jak witaminy biorą udział w niemal wszystkich procesach zachodzących w organizmie. Jednocześnie są częstym obiektem suplementacji. Magnez bierze udział we wspomaganiu procesów obronnych organizmu. Wspiera także układ nerwowy i bierze udział w budowie kośćca. Działanie cynku możemy zaobserwować przede wszystkim w obrębie skóry, paznokci i włosów. Wpływa on pozytywnie również na funkcjonowanie układów: odpornościowego i krążenia. Sód odpowiada przede wszystkim za prawidłową gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu. Do jego zadań należy także m.in. utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej. Żelazo zaś bierze udział w procesach transportu tlenu. Jest również niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, szczególnie w stadium płodowym.

Czym są suplementy diety?

Przeanalizowaliśmy, co można suplementować. Nadszedł więc czas na ustalenie, czym właściwie są suplementy diety. Zacząć należy od tego, że suplement diety i lek to nie to samo. Magia suplementów to przede wszystkim marketing. Samo opakowanie może zawierać niekoniecznie to, czego się spodziewamy. Jako że nie są to lekarstwa, suplementy diety nie podlegają rygorystycznym badaniom klinicznym. Oznacza to, że efekt, jaki mają wywołać (według informacji na opakowaniu) jest tylko prawdopodobny. Przekonanie o ich skuteczności wynika często ze zwykłych obserwacji lub wręcz domysłów. Dla porównania leki są substancjami, które zanim trafią do obrotu, muszą przejść szereg badań klinicznych gwarantujących ich bezpieczeństwo i skuteczność. Znamy stężenie składników, które dostarczamy za ich pośrednictwem do organizmu. Można więc uznać, że gwarantem działania leku jest jego producent oraz urząd, który zatwierdził jego wprowadzenie do obrotu. W przypadku suplementów diety bazować możemy wyłącznie na zapewnieniach z opakowania.

Czy my właściwie potrzebujemy suplementów?

Suplementy diety mają swoje zalety i wady. Przede wszystkim, jak już wspomnieliśmy, ich produkcja znajduje się zazwyczaj poza kontrolą. Oznacza to, że ich zażywanie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czasem jednak istnieje możliwość odróżnienia suplementów godnych zaufania od tych wątpliwej jakości. Przede wszystkim powinniśmy szukać sprawdzonych producentów. Często znani producenci leków również mają w swojej ofercie suplementy diety. Czasami taki sposób dystrybucji wynika z chęci obniżenia kosztów wprowadzenia produktu do obrotu (w końcu przejście drogi koniecznej do rejestracji produktu leczniczego jest nie tylko czasochłonne, ale także kosztowne). O poradę w dobraniu odpowiedniego suplementu możemy poprosić naszego lekarza rodzinnego lub doświadczonego farmaceutę. Zazwyczaj posiadają oni wiedzę praktyczną, która pozwala na znalezienie optymalnego rozwiązania naszych problemów. Lekarz dodatkowo może zlecić odpowiednie badania, dzięki którym możliwe będzie ustalenie, czy faktycznie w naszym organizmie występują niedobory, a jeśli tak, to jakie. Nie powinniśmy działać na oślep. Co więcej, suplementację powinniśmy dobierać, mając na uwadze przyjmowane w danym czasie leki. Może się okazać, że kolidują ze sobą. Takie połączenie może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Diety pudełkowe – zdrowie bez suplementów

Suplementy powinny być więc przez nas traktowane jako coś w rodzaju ostatniej deski ratunku. Dbanie o zrównoważoną dietę nie jest jednak łatwe, szczególnie jeśli pracujemy na etacie i razem z dojazdami nie ma nas w domu przez połowę dnia. Czasu jest mało, a pokus wiele. Jest jednak na to sposób, czyli catering dietetyczny. Nieważne czy mieszkamy w Warszawie, Krakowie czy Gdańsku, smaczny i zrównoważony posiłek możemy otrzymać pod drzwi. Posiłki przygotowane przez specjalistów doskonale zrównoważą poziom niezbędnych witamin i mikroelementów w diecie i pozwolą cieszyć się życiem bez oglądania się na tabelki z wartościami odżywczymi. Catering dietetyczny to także oszczędność czasu. Nie trzeba już spędzać cennych minut w sklepie, porównując wartości odżywcze produktów. Koniec z frustrującym mieszaniem bez przekonania w garnkach. Pracy dużo a efekt niepewny. Posiłek z dostawą do domu pozwala zaoszczędzić minuty, które można przeznaczyć na aktywność fizyczną lub… odpoczynek.

Naturalne oczyszczanie organizmu – dieta z sokami

Jeśli brakuje nam pewnych witamin i mikroelementów, nie jesteśmy skazani na suplementy. Potrzebne nam składniki odżywcze znajdują się dosłownie wokół nas. Świeże warzywa i owoce powinny być podstawą naszej diety (tak uważają także dietetycy opracowujący piramidę zdrowego żywienia). Są one naturalnymi źródłami codziennej dawki składników odżywczych. W naszej ofercie znajduje się dieta sokowa detoksująca. Dzięki użyciu wyłącznie najwyższej jakości składników zapewniamy naturalne oczyszczanie organizmu. Starannie dobrane składniki oraz wykorzystanie nowoczesnych, małoinwazyjnych metod pozyskiwania soków sprawiają, że nasze produkty nie tracą wartości odżywczych w czasie obróbki. Co więcej, nieortodoksyjne podejście do mieszania smaków pozwoliło nam uzyskać niezwykłe, a zarazem aromatyczne połączenia. Warzywne orzeźwienie w połączeniu z naturalną, owocową słodyczą sprawiają, że obok naszych diet sokowych nikt nie przejdzie obojętnie!

Odpowiednio dobrana, zbilansowana dieta to gwarancja zdrowia i dobrego samopoczucia. Jedząc zdrowo, nie musimy obawiać się niedoborów i suplementacja staje się zbędna. Dlatego warto sprawdzić naszą ofertę cateringu dietetycznego, w szczególności dotyczącą detoksu sokami oczyszczającymi. Cechujące to rozwiązanie prostota i dostępność idą w parze ze zdrowiem i łatwością przyswajania. Koniec z trudnymi do przełknięcia kapsułkami, czas na pijalne soki!

juicyjar promocja wakacje